2016
Εργαστήριο Κεραμικής
με τον Πέτρο Σταύρου
30.05-03.06.2016![](https://freight.cargo.site/t/original/i/dbb1769cd21551f95dd5b28949dd170351636be269c71c6c168e74d2d09fc2c9/DSC_1172.jpg)
![](https://freight.cargo.site/t/original/i/5b1c15e0407d1795f21eda88fc0c77e5a9181a13321807f673956df937ce714e/DSC_1181.jpg)
![](https://freight.cargo.site/t/original/i/dc1c3cd2e759c76250aee3813a1fd6619b551705365a3432e1f4c76ef1425e0b/DSC_1189.jpg)
σχετικά με το εργαστήριο
Σε 4 δίωρες παρουσιάστηκαν και εφαρμόστηκαν διάφορες τεχνικές κεραμικής, όπως η αρχαία ιαπωνική τεχνική Nerikomi, η τεχνική αποτυπώματος και η χρήση καλουπιού. Διαμέσου της εκμάθησης αυτών των τεχνικών οι συμμετέχοντες κατασκεύασαν 4 χτηστικά αντικείμενα: κούπα, πιάτο, ποτήρι και κουτάλι. Οι συμμετέχοντες είχαν επίσης την ευκαιρία να παρατηρήσουν και να πειραματιστούν στον ηλεκτρικό τροχό.︎︎︎